Hardware, software, servis, poradenství

Mladá Boleslav a okolí

 

Mohlo by se zdát, že toto téma vůbec do poradny nepatří, ovšem i na toto se lidé často ptají a mnohdy na to dostanou odpověď nesprávnou či dokonce žádnou..a lze se dohadovat, která z těchto odpovědí je lepší. Proto i my zde pro úplnost uvedeme krátký článek na toto téma.
Pokud již s počítačem pracujete delší dobu, mohlo se Vám stát, že jste zjistili, že vás např. od psaní na počítači píchá kolem lopatky, bolí za krkem, máte ztuhlé zápěstí, brní vás lýtko, pálí vás oči či vás bolí hlava. To všechno jsou příznaky toho, že u počítače chřadneme a že něco děláme špatně. Pokud tyto příznaky ignorujeme, můžou po delšíí době vést až k nenapravitelnému poškození zdraví, např. poškození meziobratlových plotének, zánět karpálních tunelů, zhoršení zraku apod. Je několik zásad, které nás udrží i při práci s počítačem ve výborné kondici se zachováním plného zdraví. Tyto zásady si nyní představíme.

1. Kvalitní sezení - jistě jste už slyšeli, že pokud nemáte kvalitní sezení, zaděláváte si na zdravotní problémy. Bohužel v dnešní době kvalitní = drahý, i když tomu tak vůbec nemusí být. Jistě, jsou firmy, které vám připraví židli přesně na vaše (již možná pokřivené) tělo, ale je opravdu nutné platit za židli na míru desetitisíce, když velmi kvalitní sezení se dá sehnat i pod deset tisíc i méně? Židle musí splňovat následující kritéria: otočná, výškově nastavitelný sedák, vysoká (min. k ramenům) a výškově nastavitelná opěrka zad, výškově nastavitelné podpěrky rukou, prodyšný materiál sedáku a opěrky zad

2. správné nastavení sezení - vzpřímená záda, nohy v kolenou v pravém úhlu, chodidla celou plochou na podlaze či podložce, oči ve výšce horní třetiny monitoru, ruce položené lokty na opěrkách židle, ohnutí rukou v loktech má být 90 - 110 stupňů.

3. zobrazovací zařízení - monitor nesmí do očí uživatele vrhat odlesky (proto je lepší pro prácí nepoužívat lesklé obrazovky), horní třetina obrazovky má být ve výšce očí, v případě opisování tištěných materiálů tyto materiály umísťovat do výšky obrazovky. Svislá osa monitoru musí být v ose zorného pole uživatele. V dnešní době lze doporučit použití výhradně LCD monitorů (i levné monitory mají obraz lepší než CRT monitory). Jas a kontrast by měl být nastaven tak, aby umožňoval pohodlné čtení. V případě LCD monitorů již není nutno řešit obnovovací frekvenci tak jako u klasických CRT monitorů, kde platí, že čím vyšší obnovovací frekvence, tím pro naše oči lépe.

4. osvětlení pracovního prostoru - ideální je přirozené osvětlení, ne však přímé sluneční světlo vrhané na plochy, kam při práci dopadá uživatelův zrak. Při umělém osvětlení musí být dostatečně osvětleny tisštěné materiály a klávesnice, na monitor a ostatní plochy je lépe nesvítit, pokud tedy celá místnost není rovnoměrně osvětlena

5. zdravotní přestávky - při dlouhotrvající práci je nutno dělat přestávky, jsou názory, že min. každých 20 minut, ale ze zkušeností stačí každou hodinu. Co by mělo být obsahem takové přestávky? Minimálně protažení ve stoje, optimální je krátká procházka - je nutno také dodržovat pitný režim, takže si např. dojít pro vodu. Dobré je také alespoň na půl minuty v sedě zavřít oči, dát ruce za hlavu a několikrát pootočit trupem ze strany na stranu a od věci není také střídat pohledy do místnosti s pohledy ven z okna do dálky.

Pokud si chcete zadělat na zdravotní problémy, tak:
- mějte při práci notebook na klíně, šíje to ustojí a pokud jste muž, tak děti už přece máte
- ležte s notebookem v posteli, tam se přece nejlíp rovnají záda
- seďte u práce potmě, vždyť monitor na klávesnici svítí dost
- používejte jídelní židli nepadnoucí k vaší velikosti
- pracujte s notebookem bez myši na konferenčním stolku, v této pozici se také najezte
- pracujte v kuse 8h bez přestávky, víc vyděláte
- stačí starší blikající monitor, opisované materiály si dávejte vedle klávesnice nebo ještě lépe na klín

 

Rychlý kontakt

captcharefresh

Co děláme a umíme

Servis výpočetní techniky - pc sestav, notebooků a doplňků. Dále poradenství, odborná pomoc, opravy u Vás doma, doprava po Mladé Boleslavi zdarma, inividuální přístup, rychlé jednání, pravidelný servis pro firmy.

Pro města Mladá Boleslav, Kosmonosy, Bakov nad Jizerou, Mnichovo Hradiště, Benátky nad Jizerou, Bělá pod Bezdězem, Bezno, Dobrovice, Sukorady a jejich okolí

Servis pro domácnosti a firmy

  • návrh a dodávky pc sestav
  • instalace komponent a doplňků
  • diagnostiky a opravy softwarových a hardwarových závad
  • odvirování a zabezpečení
  • zálohy a obnovení dat
  • záchrana dat z vadných zařízení
  • nastavení internetu, dalších programů a služeb
  • vývoj a správa webů s redakčním systémem Joomla
  • výkup a odvoz hardwaru