V dřívějších dobách, dá se říct "před internetem" se dalo občas zaslechnout, že tomu či onomu člověku počítač napadl vir. Jak se to mohlo stát? V té době mezi lidmi kolovaly diskety (ne že by neexistoval internet jako takový, ale nebyl mezi lidmi běžně dostupný). Na disketách se většinou jen ve spustitelných souborech skrývaly ony viry. Co je vir, o tom se můžete dovědět v jiném článku. V dnešní době se viry šíří především prostřednictvím internetu, méně již pomocí cd a dvd disků, významným "přenašečem" jsou dnes velmi používané usb flash disky. Dnes však nebezpečí nepředstavují pouze viry, ale také tzv. trojské koně, spyware, adware atd.
Pokud nechceme přijít o cenná data můžeme pravidelně zálohovat, ale to nám nezaručí, že si s daty nezazálohujeme i vir. Proti ostatním nebezpečím - trojským koním, spyware a adware nám zálohování nepomůže.
Jediným řešením je přijetí určitých postupů, které možnost nákazy virem či zcizení dat výrazně omezí či zcela zabrání. Jedná se zejména o tyto kroky:
- mít aktualizovaný operační systém
- nainstalovat firewall
- nainstalovat antivir (lze použít jedno řešení antivir i firewall v jednom)
Výše uvedené kroky se většinou provedou po zakoupení počítače či po nové instalaci operačního systému. Poté se operační systém, firewall i antivir udržuje zpravidla automaticky aktualizovaný (stahují se aktualizace pomocí připojení na internet) - při stahování soubory nejprve uložit a před spuštěním (prohlédnutím) zkontrolovat antivirem
- to samé provádět s přílohami mailu
- pokud dochází k jakémukoli konfliktu mezi ostatním softwarem a antivirem či firewallem, nikdy antivir či firewall nevypínat, pokusit se upravit nastavení ostatních softwarů nebo je ze systému odebrat
- pravidelně kontrolovat zatížení systému a využití sítě - intervaly zatížení nebo pravidelná síťová aktivita můžou indikovat napadení systému
- použití alternativních internetových prohlížečů, např. Firefox, Opera apod. I když nejnovější verze Internet Exploreru je již solidně zabezpečena.
Nyní vyvstává otázka, jaký software použít k zabezpečení počítače.
Dobrou zprávou je, že kompletní zabezpečení nás nemusí stát ani korunu, méně dobrou zprávou však je, že toto platí ve většině případů při použití tohoto softwaru pouze pro nekomerční účely, tj. většinou jen pro domácnosti. Ovšem i pro domácí použití se rozhodně vyplatí zaplatit za kvalitní firewall i antivir. Kdo to zažil, ví, jak drahá může být ztráta dat či jen jejich znepřístupnění, kdo to nezažil, tak by tomu měl věřit :-)
Ověřené kombinace operačních systémů, firewallů a antivirů
Zdarma:
Windows XP, Sunbelt (Kerio) Personal Firewall a Avast Home
Windows 7, Windows Defender, Avast Home
Windows 8, Windows Defender
Placené (možno zakoupit za zvýhodněné ceny přes nás)
Windows XP, Eset Smart Security / avast! Internet Security / AVG Internet Security (antivir i firewall v jednom)
Windows 7, Eset Smart Security / avast! Internet Security / AVG Internet Security (antivir i firewall v jednom)
Windows 8, Eset Smart Security / avast! Internet Security / AVG Internet Security (antivir i firewall v jednom)
Musíme doplnit, že tento popis zabezpečení je platný pro operační systém Windows. Pro alternativu, např. systém Linux, distribuci Ubuntu, platí, že běžný uživatel se většinou nemusí o zabezpečení starat vůbec (pokud se vestavěné zabezpečení, zejména přístupová práva, nesnaží nějak "obejít"). I tato jistota v poslední době již přestává platit.
Zabezpečení počítače se může zdát někomu jako zbytečná a zdržující záležitost, ale pokud tuto problematiku srovnáme s realitou, tak můžeme říci, že také nenecháváme ve svém domě či bytě otevřená okna (firewall zavírá okna počítače), hubíme myši a potkany, jinak by se nám v domě množili (antivir) či si domu nepustíme cizí lidi, od kterých nevíme co můžeme očekávat (trojské koně).