Hardware, software, servis, poradenství

Mladá Boleslav a okolí

 

Jistě jste se již setkali s tím, že u nového počítače výrobce deklaroval např. 500 GB pevný disk, ale po spuštění počítače a systému jste marně hledali ty zbývající GB prostoru mezi 465 GB a 500 GB, které ukazoval operační systém ve vlastnostech disku. Mnozí se nad tím ani nepozastaví, jiní to přejdou s názorem, že zřejmě něco zabere a "schová" operační systém, ovšem správně je, že tato velikost udávaná ve vlastnostech je správná s tím, že žádný prostor nám skryt nebyl. Jak je to tedy možné?

Odpověď je velice prostá - výrobci disků označují kapacity v desítkové soustavě, kdežto počítač v této oblasti používá právě dvojkovou soustavu. Vysvětlíme blíže na příkladu 500 GB disku:

Desítková soustava:
500 x 1 000 000 000 B = 500 x 1 000 000 kB = 500 x 1 000 MB = 500 x 1 GB = 500 GB
Výrobce tedy deklaruje, že na disk se vejde 5 x 1 000 000 000 B
Ve dvojkové soustavě ale platí, že jeden kB = 1024 B, ne 1000 B!
A proto výpočet ve dvojkové soustavě dopadne takto:
500 x 1 000 000 000 B = 500 x 976 562,5 kB = 500 x 953,7 MB = 500 x 0,931 GB = 465,66 GB

Takže výrobci, dodavatelé disků i operační systém udávají všichni pravdivé údaje, ovšem každý v jiné soustavě a to vnáší mezi nepoučené uživatele patřičný zmatek. Lze si představit v dnešní době rozmachu externích disků jaké dohady mezi uživateli a prodejci tato zdánlivě nepatrná nesrovnalost může způsobit. Proč se tento problém nediskutoval již např. před deseti lety napovídá již samotný výpočet - velikosti pevných disků byly řádově níže a na disku, který měl udávanou velikost 170 MB se necelých 8 MB (velikost udávaná operačním systémem 162,1 MB) lehce přehlédlo. Dnes to však zaráží mnohem více lidí a až budou běžně dostupné disky velikostí desítek TB (terabajtů), tak nebude téměř nikdo, kdo by si rozdílu nevšiml a bude na výrobcích, zda začnou raději udávat velikosti disků ve dvojkové soustavě či zda zůstanou u dekadické soustavy. Je ale pravděpodobné, že případné stížnosti uživatelů budou muset vysvětlovat hlavně dodavatelé dodávající koncovým uživatelům, takže výrobci mohou zůstat v klidu. Navíc s tímto rozdílem se můžeme setkat také u optických médií (CD, DVD) i u USB flash disků.

 

Rychlý kontakt

captcharefresh

Co děláme a umíme

Servis výpočetní techniky - pc sestav, notebooků a doplňků. Dále poradenství, odborná pomoc, opravy u Vás doma, doprava po Mladé Boleslavi zdarma, inividuální přístup, rychlé jednání, pravidelný servis pro firmy.

Pro města Mladá Boleslav, Kosmonosy, Bakov nad Jizerou, Mnichovo Hradiště, Benátky nad Jizerou, Bělá pod Bezdězem, Bezno, Dobrovice, Sukorady a jejich okolí

Servis pro domácnosti a firmy

  • návrh a dodávky pc sestav
  • instalace komponent a doplňků
  • diagnostiky a opravy softwarových a hardwarových závad
  • odvirování a zabezpečení
  • zálohy a obnovení dat
  • záchrana dat z vadných zařízení
  • nastavení internetu, dalších programů a služeb
  • vývoj a správa webů s redakčním systémem Joomla
  • výkup a odvoz hardwaru