Hardware, software, servis, poradenství

Mladá Boleslav a okolí

 

Tento článek by Vám mohl pomoci rozhodnout se, zda se vyplatí ještě starší počítač servisovat nebo si raději koupit nový. Samozřejmě pokud je starší pc poškozen, je nutno pro rozhodnutí vyčíslit cenu opravy.
Můžeme s čistým svědomím radit neutrálně - živí nás totiž jak prodeje nových počítačů, tak i servisování a vylepšení starších pc. To ovšem nelze říci o prodejcích nové elektroniky, kteří Vám samozřejmě poradí pouze z pohledu strategie "prodat co nejvíce", takže se u nich můžete setkat s odpovědmi velice brilantními, co se týče naplňování cílů co největšího prodeje. Pokud se rozhodnete starého pc zbavit, nabídněte nám jej prosím k výkupu, jistě najdeme ještě upotřebení možná i všech komponent.

Uvedeme zde dvě nejčastější otázky a odpovědi tak, jak se šíří mezi naprostou většinou populace. Bohužel se jedná o pouhé mýty a polopravdy šířené většinou s cílem podpořit prodej nových výrobků. Na druhou stranu je uměle vyvolanou (s)potřebou podpořen vývoj novinek a zavádění inovací do běžného použití, což lze označit za veliký přínos. Ke každé odpovědi je uveden komentář, proč tuto odpověď nebrat až tak vážně.

 

Otázka první: "Kdy je dobré vyměnit starý počítač za nový?"

Odpověď č.1: "Pomalé spouštění operačního systému i aplikací je tradiční! znak počítače, který má už nakročeno do důchodu."

Komentář:
Vzpomeňte si, jak byl počítač rychlý, když jste ho kdysi zakoupili. Po nějakém čase používání dochází instalacemi programů nebo třeba i pouhým procházením internetu k zanášení systému smetím, v tomto případě digitálním. Pokud systém není od tohoto smetí čištěn, zákonitě musí docházet ke zpomalování chodu počítače, přestože se jedná o stále stejný operační systém a stejný hardware. Počítač musí zpracovávat více programů najednou (typické je spouštění mnoha zbytečných programů dokonce ihned po startu operačního systému). Než počítač obslouží všechny tyto programy, projeví se to tak, že v podstatě na Vaši práci má čím dál méně času a tím se zdá jeho činnost pomalejší. Ovšem není to tím, že je unavený stářím, nic takového se stát nemůže, přestože prodejci tímto nesmyslem hojně podporují své prodejní cíle.
Doporučení - pokud hodláte Váš počítač používat stále na stejný typ práce či zábavy, ale zdá se Vám pomalý - je zaručeným řešením reinstalace systému - budete až překvapení, jak rychlý ten Váš starý pc umí být. Toto řešení je několikanásobně levnější než pořízení nového pc.


Odpověď č.2: "Hluk a vysoká spotřeba je rovněž typickou vlastností dosluhujících počítačů, které nevyužívají komponenty s nízkým odběrem."


Komentář:
Musíme uznat, že je v průměru pravda to, že starší počítače bývají hlučnější a spotřebovávající více energie než novější. Hluk může mít ale docela banální příčiny, které opět není potřeba řešit ukvapeným nákupem nového počítače. Trochu to souvisí s komentářem k odpovědi č.1. V okamžiku zakoupení počítače je všechno čisté, nezaprášené. Používáním pc se však do vnitřku dostávají nečistoty a prach nesený proudícím vzduchem nasávaným vnitřními ventilátory. Vy ten samý vzduch dýchate, ale Vaše plíce si poradí odkašláním. Větráky a chladiče v počítačích jsou vystaveny tomuto toku "nečistého" vzduchu téměř po celou dobu provozu a tím dochází k různě rychlému zanášení. Prachem se zanáší lopatky větráků a žebra chladičů, opotřebovávají se ložiska větráků. Tím se snižuje účinnost původně bezproblémového chlazení. Nánosy prachu bývají v některých případech tak silné, že vytvářejí perfektní tepelnou izolaci (slangově "deku") a počítači nezbývá nic jiného, než zvýšit průtok vzduchu. Docílí toho jediným možným způsobem a to zvýšením otáček větráků, tím se samozřejmě zvýší hlučnost. Pokud se přidá poškození ložisek, opravdu přijde mnoha lidem na mysl to, že není jiná možnost než koupě nového pc. Ale opět je řešení velice levné - větráky a chladiče stačí vyčistit, případně poškozené větráky vyměnit, nebo dokonce nahradit výkonnějšími a tiššími.
Co se týče spotřeby - je nutno posoudit, zda je Váš pc opravdu tak starý (odhadem 8 a více let) a že jeho spotřeba je tak velká, že se Vám vyplatí koupě nového pc a investice (v případě, že pc využíváte k výdělku) zaplatí ušetřenou energií a čas při rychlejší práci.

 

Dalšími perlami jsou odpovědi na druhou otázku: "Podle čeho vybírat notebook či počítač?"

Odpověď č.1: Procesor je srdcem každého počítače a ovlivňuje rychlost zpracování všech úloh. Dvoujádro je dnes naprostou nutností.


Komentář: tento názor byl s důkladností ražen v dobách, kdy prodeje pc s jednojádrovými procesory byly zhruba stejné jako s těmi dvoujádrovými (které byly o mnoho dražší, ale módní). Dnes se téměř nenabízejí pc sestavy s jednojádrovými procesory, takže z tohoto pohledu je odpověď dost mimo. Bohužel dodnes je toto dogma stále omíláno jako platné, přestože celkový výkon procesorů nezávisí pouze na počtu jader, ale zejména na architektuře, schopnosti pracovat s operační pamětí, na frekvenci a dalších parametrech.


Odpověď č.2: Herní grafická karta nesmí být integrovaná a musí mít alespoň 1GB paměti.


Komentář: Důležité je, na který typ her si chcete počítač pořídit. Na hry např. na facebooku stačí u nových pc sestav právě pouze ta integrovaná, navíc dnes může její funkci částečně zastávat i procesor a tím pádem může být i poměrně výkonná. S velikostí paměti to není tak jednoduché - ano, čím více, obvykle i lépe. Spíše ale než na celkové velikosti paměti záleží na šířce přístupu do paměti, který je udáván v bitech. Opět platí, že více je lépe. Dalším hlediskem pro hodnocení výkonu karty je typ a generace výpočetního čipu, frekvence čipu, frekvence pamětí a další hlediska. Je tedy vidět, že pouhý údaj o velikosti paměti nám mnoho o grafické kartě neřekne.

 

Věříme, že tento článek mnohým uživatelům usnadní rozhodování, zda koupit či servisovat pc, a že rady těchto uvedených typů nechají projít jedním uchem dovnitř a druhým ven a rozhodnou se pro nákup/servis místo emotivně spíše racionálně.

 

Rychlý kontakt

captcharefresh

Co děláme a umíme

Servis výpočetní techniky - pc sestav, notebooků a doplňků. Dále poradenství, odborná pomoc, opravy u Vás doma, doprava po Mladé Boleslavi zdarma, inividuální přístup, rychlé jednání, pravidelný servis pro firmy.

Pro města Mladá Boleslav, Kosmonosy, Bakov nad Jizerou, Mnichovo Hradiště, Benátky nad Jizerou, Bělá pod Bezdězem, Bezno, Dobrovice, Sukorady a jejich okolí

Servis pro domácnosti a firmy

  • návrh a dodávky pc sestav
  • instalace komponent a doplňků
  • diagnostiky a opravy softwarových a hardwarových závad
  • odvirování a zabezpečení
  • zálohy a obnovení dat
  • záchrana dat z vadných zařízení
  • nastavení internetu, dalších programů a služeb
  • vývoj a správa webů s redakčním systémem Joomla
  • výkup a odvoz hardwaru